Z punktu widzenia uczestników rynku nieruchomości, zagadnienie rozwiązań gromadzących dane o wartościach i cenach nieruchomości stanowi bardzo ważny, ale zbyt rzadko badany przedmiot zainteresowania nauki. Przedłużający się proces przekształcania Ewidencji gruntów i budynków w kataster nieruchomości, wynikający z przepisów prawa, nie ułatwia pracy rzeczoznawcom majątkowym oraz pozostałym podmiotom zainteresowanym zagadnieniem cen i wartości. Doprowadza to do powstania baz danych czy systemów informacyjnych, które są tworzone przez firmy komercyjne. Ma to duże znaczenie dla rynku nieruchomości, ponieważ tylko połączenie wspólnych sił może doprowadzić do powstania jednolitej i pełnej bazy danych o nieruchomościach na terenie całej Polski.
Autorki niniejszej publikacji badają istniejące bazy danych na rynku nieruchomości oraz podejmują rozważania dotyczące tego, w jakim stopniu nowe technologie i funkcjonujące dzięki nim systemy wpływają na obiektywizację procesu wyceny nieruchomości.
Celem głównym niniejszej monografii jest zbadanie działających na terenie kraju wybranych systemów informacyjnych i baz danych, których głównym zadaniem jest gromadzenie cen i wartości nieruchomości. Celem pobocznym jest ocena przydatności tych systemów i baz z punktu widzenia wyceny nieruchomości oraz ich możliwego wpływu na proces obiektywizacji wyceny.
Autorki stawiają hipotezę, że rozwój systemów informacyjnych i budowa uniwersalnych baz danych o nieruchomościach, ze szczególnym uwzględnieniem cen transakcyjnych, wpływają i będą wpływać na obiektywizację procesu wyceny nieruchomości poprzez pozytywny wpływ na przejrzystość rynku nieruchomości.